| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $16M | — | $17M | — | -2.1% |
| Op. Income | $2M | — | $2M | — | -8.3% |
| Gross Margin | 17.5% | — | 17.7% | — | -0.2pp |
| Net Margin | -0.8% | — | 12.0% | — | -12.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.27 | — | $4.24 | — | -106.4% |
| Free Cash Flow | -$4M | — | $565.1K | — | -831.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $16M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $308.2K |
| General & Administrative | $920.4K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $15M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $184 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$133.2K |
| Income Tax Expense | $6.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$139.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$137.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$137.4K |
| D&A | $23.8K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$137.4K |
| Depreciation & Amortization | $23.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | $9.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $54.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | $9.2K |
| Net Debt Issuance | -$563.6K |
| Common Stock Repurchased | -$8M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$804.1K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $135.1K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $248.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $30M |
| PP&E (Net) | $139.5K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $38.1K |
| Long-Term Investments | $600.0K |
| Tax Assets | -$600.0K |
| Other Non-Current Assets | $600.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $777.6K |
| TOTAL ASSETS | $30M |
| Account Payables | $293.3K |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $5.9K |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $12.6K |
| Additional Paid-In Capital | $16M |
| Retained Earnings | $6M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$598.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $21M |
| Minority Interest | $839.0K |
| TOTAL EQUITY | $22M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $30M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | $4M |