| Metric | Q2 2019 | Q1 2019 | Q2 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $14M | — | $13M | — | 10.5% |
| Op. Income | $1M | — | $1M | — | 8.4% |
| Gross Margin | 17.7% | — | 16.1% | — | 1.6pp |
| Net Margin | -1.2% | — | 9.2% | — | -10.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.37 | — | $3.00 | — | -112.3% |
| Free Cash Flow | -$6M | — | -$3M | — | -76.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $281.2K |
| General & Administrative | $876.7K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $827.7K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$143.2K |
| Income Tax Expense | $27.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$171.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$170.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$170.1K |
| D&A | $23.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$170.1K |
| Depreciation & Amortization | $23.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$6.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$97.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$104.1K |
| Net Debt Issuance | $8M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$792.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $727.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $30M |
| PP&E (Net) | $122.7K |
| Goodwill | $3 |
| Intangible Assets | $99.5K |
| Long-Term Investments | $600.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $822.2K |
| TOTAL ASSETS | $31M |
| Account Payables | $423.2K |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $55.0K |
| Other Current Liabilities | $654.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $9M |
| Common Stock | $12.1K |
| Additional Paid-In Capital | $14M |
| Retained Earnings | $7M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $669.6K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $22M |
| Minority Interest | $895.1K |
| TOTAL EQUITY | $23M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $31M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | $2M |