| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $63M | $25M | $0 | 156.3% | — |
| Op. Income | -$37M | -$11M | -$3M | -234.7% | -1337.0% |
| Gross Margin | 27.9% | 25.4% | — | 2.5pp | — |
| Net Margin | -98.5% | -841.3% | — | 742.8pp | — |
| EPS (Diluted) | $-2.51 | $-5.20 | $-0.02 | 51.7% | -11520.4% |
| Free Cash Flow | $147M | -$205M | -$321.6K | 171.7% | 45735.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $63M |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $75M |
| OPERATING INCOME | -$37M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$45M |
| Income Tax Expense | -$10M |
| Net Income from Continuing Ops | -$62M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$62M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$62M |
| D&A | -$2M |
| EBIT | -$53M |
| EBITDA | -$83M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$62M |
| Depreciation & Amortization | $930.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $210M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $147M |
| Capital Expenditure | -$35.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $8M |
| Other Investing Activities | -$238M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$230M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $237M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $245M |
| NET CASH FROM FINANCING | $245M |
| FREE CASH FLOW | $147M |
| Net Change in Cash | $170M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $26M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $38M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $47M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $62M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $32M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $109M |
| Long-Term Debt | $664.0K |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $15M |
| TOTAL LIABILITIES | $124M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$355M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $143.0K |
| Other Equity | $278M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$77M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$77M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $47M |
| Total Debt | $63M |
| Net Debt | $60M |