| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $3M | $3M | 6.4% | 5.1% |
| Op. Income | -$512.0K | -$1M | -$1M | 55.3% | 64.3% |
| Gross Margin | 24.2% | 12.1% | 20.6% | 12.0pp | 3.5pp |
| Net Margin | -24.3% | -46.1% | -4.2% | 21.7pp | -20.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.67 | $-1.27 | $-0.12 | 47.2% | -458.3% |
| Free Cash Flow | -$780.5K | -$692.3K | $2M | -12.7% | -139.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $831.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $100.2K |
| General & Administrative | $821.5K |
| SG&A Expenses | $921.7K |
| Other Expenses | $421.8K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$512.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $391.1K |
| Other Income/Expenses | -$325.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$837.3K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$837.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$837.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$837.3K |
| D&A | $421.8K |
| EBIT | -$446.2K |
| EBITDA | -$24.4K |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$837.3K |
| Depreciation & Amortization | $421.8K |
| Stock-Based Compensation | $12.8K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $64.2K |
| Change in Working Capital | -$419.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$758.3K |
| Capital Expenditure | -$22.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$18.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$22.3K |
| Net Debt Issuance | -$437.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $318.6K |
| FREE CASH FLOW | -$780.5K |
| Net Change in Cash | -$461.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $925.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $21.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $17M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $326 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $15M |
| Common Stock | $124.9K |
| Additional Paid-In Capital | $49M |
| Retained Earnings | -$47M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $17M |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | $13M |