| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $8M | $2M | -37.6% | 143.8% |
| Op. Income | -$3M | $1M | -$5M | -338.6% | 50.2% |
| Gross Margin | 63.1% | 74.8% | 67.0% | -11.8pp | -3.9pp |
| Net Margin | -50.2% | 10.7% | -244.9% | -60.9pp | 194.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | $0.04 | $-0.22 | -375.0% | 50.0% |
| Free Cash Flow | -$2M | $3M | $1M | -154.7% | -228.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $535.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $126.0K |
| Other Income/Expenses | -$126.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $213.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $242.0K |
| Stock-Based Compensation | $872.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$530.0K |
| Change in Working Capital | $528.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$181.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $132.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$49.0K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $15M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $437.0K |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $19M |
| PP&E (Net) | $225.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $12.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $24M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $26.0K |
| Additional Paid-In Capital | $117M |
| Retained Earnings | -$106M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $24M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$8M |