| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $472M | — | $480M | — | -1.6% |
| Op. Income | $73M | — | $75M | — | -3.1% |
| Gross Margin | 34.4% | — | 34.0% | — | 0.3pp |
| Net Margin | 10.7% | — | 10.4% | — | 0.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.25 | — | $1.66 | — | -84.9% |
| Free Cash Flow | -$74M | — | -$268M | — | 72.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $472M |
| Cost of Revenue | $310M |
| GROSS PROFIT | $162M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $90M |
| Operating Expenses | $90M |
| Cost & Expenses | $400M |
| OPERATING INCOME | $73M |
| Interest Income | $188.0K |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $56M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $50M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $50M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $50M |
| D&A | $56M |
| EBIT | $76M |
| EBITDA | $132M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $472M |
| Cost of Revenue | $310M |
| GROSS PROFIT | $162M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $90M |
| Operating Expenses | $90M |
| Cost & Expenses | $400M |
| OPERATING INCOME | $73M |
| Interest Income | $188.0K |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $56M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $50M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $50M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $50M |
| D&A | $56M |
| EBIT | $76M |
| EBITDA | $132M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $50M |
| Depreciation & Amortization | $56M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$23M |
| OPERATING CASH FLOW | $82M |
| Capital Expenditure | -$156M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$12M |
| Sales/Maturities of Investments | $17M |
| Other Investing Activities | $7M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$145M |
| Net Debt Issuance | -$29M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $92M |
| NET CASH FROM FINANCING | $62M |
| FREE CASH FLOW | -$74M |
| Net Change in Cash | -$2.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $187M |
| Inventory | $108M |
| Other Current Assets | $67M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $386M |
| PP&E (Net) | $5.2B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $18M |
| Tax Assets | $35M |
| Other Non-Current Assets | $676M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.9B |
| TOTAL ASSETS | $6.3B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $38M |
| Other Current Liabilities | $36M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $481M |
| Long-Term Debt | $2.3B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $704M |
| Other Non-Current Liabilities | $262M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.8B |
| Common Stock | $49M |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | $1.4B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$337M |
| Other Equity | -$32M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.5B |
| Minority Interest | $67M |
| TOTAL EQUITY | $2.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.3B |
| Total Debt | $2.3B |
| Net Debt | $2.3B |