| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $5M | — | 2.4% | — |
| Op. Income | $1M | $1M | — | -2.7% | — |
| Gross Margin | 93.8% | 94.8% | — | -1.0pp | — |
| Net Margin | 14.4% | 14.9% | — | -0.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.14 | $0.15 | — | -6.7% | — |
| Free Cash Flow | -$448.0K | -$802.0K | — | 44.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $320.0K |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $90.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $140.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $453.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $740.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $740.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $730.0K |
| D&A | $61.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $320.0K |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $90.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $140.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $453.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $740.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $740.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $730.0K |
| D&A | $61.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $740.0K |
| Depreciation & Amortization | $61.0K |
| Stock-Based Compensation | $97.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $274.0K |
| Change in Working Capital | -$822.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $350.0K |
| Capital Expenditure | -$798.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$18M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$15M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$31M |
| Net Debt Issuance | -$3.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $20M |
| NET CASH FROM FINANCING | $20M |
| FREE CASH FLOW | -$448.0K |
| Net Change in Cash | -$11M |