| Metric | Q1 2016 | Q4 2015 | Q1 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | — | — | — | — |
| Op. Income | $1M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 94.8% | — | — | — | — |
| Net Margin | 13.6% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.13 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $158.0K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $246.0K |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $143.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $101.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $411.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $643.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $643.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $623.0K |
| D&A | $42.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $246.0K |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $143.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $101.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $411.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $643.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $643.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $623.0K |
| D&A | $42.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $643.0K |
| Depreciation & Amortization | $42.0K |
| Stock-Based Compensation | $75.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $344.0K |
| Change in Working Capital | -$276.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $828.0K |
| Capital Expenditure | -$670.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$57.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | -$12M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$3.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $158.0K |
| Net Change in Cash | -$8M |