| Metric | FY 2014 | Prior Q | FY 2013 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | — | — | — | — |
| Op. Income | $757.4K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 100.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | 0.3% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.01 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $233.3K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $367.5K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $757.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$306.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $451.4K |
| Income Tax Expense | $410.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $40.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $40.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $40.8K |
| D&A | -$757.4K |
| EBIT | $451.4K |
| EBITDA | -$306.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $367.5K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $757.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$306.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $451.4K |
| Income Tax Expense | $410.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $40.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $40.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $40.8K |
| D&A | -$757.4K |
| EBIT | $451.4K |
| EBITDA | -$306.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $40.8K |
| Depreciation & Amortization | $326.5K |
| Stock-Based Compensation | $72.2K |
| Deferred Income Tax | $92.5K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$935.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $442.5K |
| Capital Expenditure | -$209.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$36M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$36M |
| Net Debt Issuance | -$88.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $92M |
| NET CASH FROM FINANCING | $92M |
| FREE CASH FLOW | $233.3K |
| Net Change in Cash | $72M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $72M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $72M |
| PP&E (Net) | $816.1K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $258M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $259M |
| TOTAL ASSETS | $331M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $983.7K |
| Long-Term Debt | $390.5K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $292M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $291M |
| TOTAL LIABILITIES | $292M |
| Common Stock | $40.9K |
| Additional Paid-In Capital | $49M |
| Retained Earnings | -$10M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$250.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $39M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $39M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $331M |
| Total Debt | $390.5K |
| Net Debt | -$72M |