| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $74M | $138M | $26M | -46.4% | 186.3% |
| Op. Income | $3M | $72M | -$37M | -96.4% | 107.0% |
| Gross Margin | 78.9% | 92.7% | 73.7% | -13.8pp | 5.2pp |
| Net Margin | -83.9% | 44.3% | -193.7% | -128.2pp | 109.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.33 | $0.34 | $-0.46 | -197.1% | 28.3% |
| Free Cash Flow | -$7M | $54M | -$25M | -113.5% | 70.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $74M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $58M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $71M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$65M |
| INCOME BEFORE TAX | -$62M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$62M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$62M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$62M |
| D&A | $10.0K |
| EBIT | -$48M |
| EBITDA | -$48M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$62M |
| Depreciation & Amortization | $10.0K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $57M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$77.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$77.0K |
| Net Debt Issuance | -$39M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$30M |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$37M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $189M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $60M |
| Inventory | $84M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $345M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $56.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $352M |
| Account Payables | $48M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $21M |
| Other Current Liabilities | $40M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $175M |
| Long-Term Debt | $262M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $255M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $521M |
| TOTAL LIABILITIES | $697M |
| Common Stock | $195.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$1.6B |
| Treasury Stock | -$55M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$344M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$344M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $352M |
| Total Debt | $269M |
| Net Debt | $80M |