| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $260M | $256M | $244M | 1.5% | 6.4% |
| Op. Income | $209M | $201M | $276M | 4.0% | -24.1% |
| Gross Margin | 99.5% | 100.1% | 131.2% | -0.6pp | -31.7pp |
| Net Margin | 66.2% | 66.7% | 94.8% | -0.5pp | -28.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.61 | $1.59 | $2.16 | 1.3% | -25.5% |
| Free Cash Flow | $167M | $184M | $62M | -9.3% | 168.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $260M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $259M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $25M |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $51M |
| OPERATING INCOME | $209M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $209M |
| Income Tax Expense | $37M |
| Net Income from Continuing Ops | $172M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $172M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $172M |
| D&A | $741.0K |
| EBIT | $217M |
| EBITDA | $217M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $260M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $259M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $25M |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $51M |
| OPERATING INCOME | $209M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $209M |
| Income Tax Expense | $37M |
| Net Income from Continuing Ops | $172M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $172M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $172M |
| D&A | $741.0K |
| EBIT | $217M |
| EBITDA | $217M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $172M |
| Depreciation & Amortization | $741.0K |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$50M |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | $29M |
| OPERATING CASH FLOW | $168M |
| Capital Expenditure | -$407.0K |
| Acquisitions (Net) | -$17M |
| Purchases of Investments | -$287M |
| Sales/Maturities of Investments | $192M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$112M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$30M |
| Common Dividends Paid | -$27M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$56M |
| FREE CASH FLOW | $167M |
| Net Change in Cash | -$532.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $68M |
| Short-Term Investments | $5.0B |
| Net Receivables | $63M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$5.6B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $31M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $5.0B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$5.1B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $6.0B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $421M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$551M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $328M |
| Other Non-Current Liabilities | -$328M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | $3.8B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$360M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4.7B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.0B |
| Total Debt | $421M |
| Net Debt | $353M |