| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $599M | $586M | $619M | 2.3% | -3.1% |
| Op. Income | -$900.0K | $53M | $79M | -101.7% | -101.1% |
| Gross Margin | 40.4% | 39.0% | 35.9% | 1.4pp | 4.5pp |
| Net Margin | -5.3% | 5.1% | 8.6% | -10.4pp | -13.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $0.11 | $0.22 | -218.2% | -159.1% |
| Free Cash Flow | $74M | $70M | $116M | 5.7% | -36.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $599M |
| Cost of Revenue | $357M |
| GROSS PROFIT | $242M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $150M |
| Other Expenses | $80M |
| Operating Expenses | $243M |
| Cost & Expenses | $600M |
| OPERATING INCOME | -$900.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | -$32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$32M |
| D&A | $45M |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | $41M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$32M |
| Depreciation & Amortization | $45M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $80M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | $87M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | -$300.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$19M |
| Other Financing Activities | -$500.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$23M |
| FREE CASH FLOW | $74M |
| Net Change in Cash | $47M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $330M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $450M |
| Inventory | $323M |
| Other Current Assets | $166M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $279M |
| Goodwill | $2.3B |
| Intangible Assets | $890M |
| Long-Term Investments | $60M |
| Tax Assets | $50M |
| Other Non-Current Assets | $109M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.7B |
| TOTAL ASSETS | $5.0B |
| Account Payables | $144M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $221M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $377M |
| Long-Term Debt | $2.0B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $104M |
| Other Non-Current Liabilities | $214M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.7B |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $4.2B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | -$342M |
| Accum. Other Comp. Income | -$387M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.2B |
| Minority Interest | $16M |
| TOTAL EQUITY | $2.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.0B |
| Total Debt | $2.0B |
| Net Debt | $1.7B |