| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $574M | $574M | $680M | 0.1% | -15.6% |
| Op. Income | $66M | $60M | $96M | 10.5% | -30.5% |
| Gross Margin | 39.7% | 38.0% | 38.7% | 1.7pp | 1.0pp |
| Net Margin | 7.5% | 2.2% | 8.2% | 5.3pp | -0.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.18 | $0.05 | $0.23 | 299.1% | -21.7% |
| Free Cash Flow | $44M | $86M | -$15M | -48.1% | 394.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $574M |
| Cost of Revenue | $347M |
| GROSS PROFIT | $228M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $149M |
| Other Expenses | $300.0K |
| Operating Expenses | $161M |
| Cost & Expenses | $508M |
| OPERATING INCOME | $66M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $60M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $43M |
| D&A | $39M |
| EBIT | $66M |
| EBITDA | $106M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $574M |
| Cost of Revenue | $347M |
| GROSS PROFIT | $228M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $149M |
| Other Expenses | $300.0K |
| Operating Expenses | $161M |
| Cost & Expenses | $508M |
| OPERATING INCOME | $66M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $60M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $43M |
| D&A | $39M |
| EBIT | $66M |
| EBITDA | $106M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $43M |
| Depreciation & Amortization | $39M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | -$46M |
| OPERATING CASH FLOW | $54M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $500.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$19M |
| Other Financing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$30M |
| FREE CASH FLOW | $44M |
| Net Change in Cash | $13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $279M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $461M |
| Inventory | $322M |
| Other Current Assets | $132M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $278M |
| Goodwill | $2.4B |
| Intangible Assets | $781M |
| Long-Term Investments | $52M |
| Tax Assets | $56M |
| Other Non-Current Assets | $100M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.7B |
| TOTAL ASSETS | $4.9B |
| Account Payables | $151M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $180M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $343M |
| Long-Term Debt | $1.9B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $120M |
| Other Non-Current Liabilities | $211M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.6B |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $4.2B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | -$342M |
| Accum. Other Comp. Income | -$297M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.4B |
| Minority Interest | $17M |
| TOTAL EQUITY | $2.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.9B |
| Total Debt | $1.9B |
| Net Debt | $1.6B |