| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $177M | $205M | $163M | -13.9% | 8.8% |
| Op. Income | $16M | $26M | $17M | -40.5% | -8.8% |
| Gross Margin | 38.8% | 37.6% | 38.8% | 1.2pp | 0.1pp |
| Net Margin | 6.5% | 9.9% | 7.9% | -3.4pp | -1.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.44 | $0.71 | $0.49 | -38.0% | -10.2% |
| Free Cash Flow | -$14M | $37M | $17M | -138.6% | -181.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $177M |
| Cost of Revenue | $108M |
| GROSS PROFIT | $69M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $47M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $53M |
| Cost & Expenses | $161M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $733.0K |
| Other Income/Expenses | -$766.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $177M |
| Cost of Revenue | $108M |
| GROSS PROFIT | $69M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $47M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $53M |
| Cost & Expenses | $161M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $733.0K |
| Other Income/Expenses | -$766.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $7M |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$31M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | -$16M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$32M |
| Net Debt Issuance | $44M |
| Common Stock Repurchased | -$10M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $29M |
| FREE CASH FLOW | -$14M |
| Net Change in Cash | -$517.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $56M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $237M |
| Inventory | $165M |
| Other Current Assets | $27M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $485M |
| PP&E (Net) | $187M |
| Goodwill | $509M |
| Intangible Assets | $412M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $64M |
| Short-Term Debt | $20M |
| Deferred Revenue | $112M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $266M |
| Long-Term Debt | $178M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $81M |
| Other Non-Current Liabilities | $37M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $323M |
| TOTAL LIABILITIES | $589M |
| Common Stock | $307.0K |
| Additional Paid-In Capital | $296M |
| Retained Earnings | $840M |
| Treasury Stock | -$117M |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $225M |
| Net Debt | $169M |