| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $619M | — | $614M | — | 0.9% |
| Op. Income | $75M | — | $81M | — | -7.6% |
| Gross Margin | 39.9% | — | 40.0% | — | -0.2pp |
| Net Margin | 8.0% | — | 7.6% | — | 0.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.86 | — | $1.78 | — | 4.5% |
| Free Cash Flow | $63M | — | $49M | — | 28.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $619M |
| Cost of Revenue | $372M |
| GROSS PROFIT | $247M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $152M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $172M |
| Cost & Expenses | $544M |
| OPERATING INCOME | $75M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $63M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $103.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $49M |
| D&A | $30M |
| EBIT | $71M |
| EBITDA | $101M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $619M |
| Cost of Revenue | $372M |
| GROSS PROFIT | $247M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $152M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $172M |
| Cost & Expenses | $544M |
| OPERATING INCOME | $75M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $63M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $103.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $49M |
| D&A | $30M |
| EBIT | $71M |
| EBITDA | $101M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $49M |
| Depreciation & Amortization | $30M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $78M |
| Capital Expenditure | -$14M |
| Acquisitions (Net) | -$6M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | -$53M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $8M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$46M |
| FREE CASH FLOW | $63M |
| Net Change in Cash | $16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $45M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $119M |
| Inventory | $82M |
| Other Current Assets | $34M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $280M |
| PP&E (Net) | $70M |
| Goodwill | $331M |
| Intangible Assets | $222M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $643M |
| TOTAL ASSETS | $924M |
| Account Payables | $47M |
| Short-Term Debt | $50M |
| Deferred Revenue | $20M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $164M |
| Long-Term Debt | $130M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $78M |
| Other Non-Current Liabilities | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $242M |
| TOTAL LIABILITIES | $406M |
| Common Stock | $298.0K |
| Additional Paid-In Capital | $266M |
| Retained Earnings | $323M |
| Treasury Stock | -$60M |
| Accum. Other Comp. Income | -$12M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $517M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $517M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $924M |
| Total Debt | $180M |
| Net Debt | $136M |