| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$37M | -$68M | -$35M | 45.1% | -7.5% |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | $-0.29 | $-0.20 | 62.1% | 45.0% |
| Free Cash Flow | -$22M | -$29M | -$24M | 23.2% | 7.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $28M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $37M |
| OPERATING INCOME | -$37M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$31M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$31M |
| D&A | $842.0K |
| EBIT | -$37M |
| EBITDA | -$36M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$31M |
| Depreciation & Amortization | $875.0K |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$22M |
| Capital Expenditure | -$5.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$192M |
| Sales/Maturities of Investments | $89M |
| Other Investing Activities | -$157.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$103M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $311.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $21M |
| FREE CASH FLOW | -$22M |
| Net Change in Cash | -$104M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $69M |
| Short-Term Investments | $250M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $330M |
| PP&E (Net) | $50M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $144M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $199M |
| TOTAL ASSETS | $529M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $30M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $340.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $49M |
| TOTAL LIABILITIES | $79M |
| Common Stock | $28.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$735M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $450M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $450M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $529M |
| Total Debt | $53M |
| Net Debt | -$16M |