| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | -$1M | -$6M | 220.8% | 121.5% |
| Op. Income | $298.0K | -$4M | -$7M | 108.2% | 104.2% |
| Gross Margin | 99.9% | 100.7% | 100.1% | -0.8pp | -0.2pp |
| Net Margin | 22.5% | 333.7% | 116.8% | -311.2pp | -94.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $-0.27 | $-0.53 | 107.4% | 103.8% |
| Free Cash Flow | $26M | $25M | $2M | 2.6% | 994.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $1.0K |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $515.0K |
| SG&A Expenses | $515.0K |
| Other Expenses | $509.0K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | $298.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $298.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $298.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $298.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $298.0K |
| D&A | $0 |
| EBIT | $298.0K |
| EBITDA | $298.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $1.0K |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $515.0K |
| SG&A Expenses | $515.0K |
| Other Expenses | $509.0K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | $298.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $298.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $298.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $298.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $298.0K |
| D&A | $0 |
| EBIT | $298.0K |
| EBITDA | $298.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $298.0K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $23M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $26M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$24M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$24M |
| FREE CASH FLOW | $26M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $27M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $35M |
| Account Payables | $363.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $363.0K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $720.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $720.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $13.0K |
| Additional Paid-In Capital | $75M |
| Retained Earnings | -$41M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $34M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $34M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $35M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$26M |