| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | — | $6M | — | -19.3% |
| Op. Income | $12M | — | $14M | — | -13.4% |
| Gross Margin | 98.3% | — | 97.4% | — | 0.9pp |
| Net Margin | 252.6% | — | 235.4% | — | 17.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.49 | — | $1.78 | — | -16.3% |
| Free Cash Flow | -$18M | — | $60M | — | -130.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $83.0K |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | -$11M |
| Operating Expenses | -$7M |
| Cost & Expenses | -$7M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $83.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $83.0K |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | -$11M |
| Operating Expenses | -$7M |
| Cost & Expenses | -$7M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $83.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | -$25M |
| OPERATING CASH FLOW | -$18M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $17.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$24.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$18M |
| Net Change in Cash | -$21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $31M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $32M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $72M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $102M |
| TOTAL ASSETS | $135M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $108.0K |
| Long-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $31M |
| TOTAL LIABILITIES | $32M |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $89M |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $17M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $103M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $103M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $135M |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | -$944.0K |