| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | — | $3M | — | 137.8% |
| Op. Income | $14M | — | $17M | — | -15.3% |
| Gross Margin | 97.4% | — | 94.4% | — | 3.0pp |
| Net Margin | 235.4% | — | 660.9% | — | -425.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.78 | — | $2.41 | — | -26.1% |
| Free Cash Flow | $60M | — | -$24M | — | 349.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $157.0K |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | -$13M |
| Operating Expenses | -$8M |
| Cost & Expenses | -$8M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $157.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $157.0K |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | -$13M |
| Operating Expenses | -$8M |
| Cost & Expenses | -$8M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $157.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$19M |
| Change in Working Capital | $65M |
| OPERATING CASH FLOW | $60M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$20M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$14M |
| Other Financing Activities | -$584.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$34M |
| FREE CASH FLOW | $60M |
| Net Change in Cash | $26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $51M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $878.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $52M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $43M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $73M |
| TOTAL ASSETS | $126M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $229.0K |
| Long-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $32M |
| TOTAL LIABILITIES | $33M |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $87M |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $93M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $93M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $126M |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | -$22M |