| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $543M | $574M | $489M | -5.3% | 11.1% |
| Op. Income | $63M | $71M | $41M | -11.1% | 53.0% |
| Gross Margin | 45.1% | 47.1% | 45.6% | -2.0pp | -0.6pp |
| Net Margin | 8.1% | 7.1% | 4.3% | 1.0pp | 3.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.80 | $0.74 | $0.38 | 8.1% | 110.5% |
| Free Cash Flow | $50M | $163M | $93M | -69.0% | -45.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $543M |
| Cost of Revenue | $298M |
| GROSS PROFIT | $245M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $50M |
| General & Administrative | $107M |
| SG&A Expenses | $157M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $182M |
| Cost & Expenses | $480M |
| OPERATING INCOME | $63M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | $47M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $44M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $44M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $44M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $64M |
| EBITDA | $85M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $543M |
| Cost of Revenue | $298M |
| GROSS PROFIT | $245M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $50M |
| General & Administrative | $107M |
| SG&A Expenses | $157M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $182M |
| Cost & Expenses | $480M |
| OPERATING INCOME | $63M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | $47M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $44M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $44M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $44M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $64M |
| EBITDA | $85M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $44M |
| Depreciation & Amortization | $21M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $11M |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | $73M |
| Capital Expenditure | -$23M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $100.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$23M |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | $50M |
| Net Change in Cash | $42M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $479M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $231M |
| Inventory | $346M |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $420M |
| Goodwill | $1.2B |
| Intangible Assets | $906M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $49M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.5B |
| TOTAL ASSETS | $3.7B |
| Account Payables | $210M |
| Short-Term Debt | $38M |
| Deferred Revenue | $600.0K |
| Other Current Liabilities | $207M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $537M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $150M |
| Other Non-Current Liabilities | $122M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.1B |
| Common Stock | $700.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.6B |
| Retained Earnings | $866M |
| Treasury Stock | -$776M |
| Accum. Other Comp. Income | -$137M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.7B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $839M |