| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $648M | $599M | — | 8.1% | — |
| Op. Income | $83M | $70M | — | 18.0% | — |
| Gross Margin | 44.3% | 43.1% | — | 1.3pp | — |
| Net Margin | 7.6% | 6.0% | — | 1.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.98 | $0.72 | — | 36.1% | — |
| Free Cash Flow | $89M | $118M | — | -24.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $648M |
| Cost of Revenue | $361M |
| GROSS PROFIT | $287M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $77M |
| General & Administrative | $110M |
| SG&A Expenses | $187M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $204M |
| Cost & Expenses | $565M |
| OPERATING INCOME | $83M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | -$20M |
| INCOME BEFORE TAX | $63M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $49M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $81M |
| EBITDA | $103M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $648M |
| Cost of Revenue | $361M |
| GROSS PROFIT | $287M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $77M |
| General & Administrative | $110M |
| SG&A Expenses | $187M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $204M |
| Cost & Expenses | $565M |
| OPERATING INCOME | $83M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | -$20M |
| INCOME BEFORE TAX | $63M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $49M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $81M |
| EBITDA | $103M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $49M |
| Depreciation & Amortization | $22M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | $28M |
| OPERATING CASH FLOW | $101M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$17M |
| Net Debt Issuance | -$63M |
| Common Stock Repurchased | -$10M |
| Common Dividends Paid | -$8M |
| Other Financing Activities | $500.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$80M |
| FREE CASH FLOW | $89M |
| Net Change in Cash | -$100.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $196M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $216M |
| Inventory | $456M |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $959M |
| PP&E (Net) | $325M |
| Goodwill | $1.3B |
| Intangible Assets | $952M |
| Long-Term Investments | -$137M |
| Tax Assets | $137M |
| Other Non-Current Assets | $139M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.7B |
| TOTAL ASSETS | $3.7B |
| Account Payables | $209M |
| Short-Term Debt | $21M |
| Deferred Revenue | $18M |
| Other Current Liabilities | $125M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $535M |
| Long-Term Debt | $1.3B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $137M |
| Other Non-Current Liabilities | $169M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.1B |
| Common Stock | $700.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.6B |
| Retained Earnings | $1.1B |
| Treasury Stock | -$921M |
| Accum. Other Comp. Income | -$173M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.7B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $1.1B |