| Metric | Q3 2018 | Q2 2018 | Q3 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $621M | $608M | $638M | 2.1% | -2.7% |
| Op. Income | $80M | $106M | $94M | -24.1% | -14.7% |
| Gross Margin | 48.6% | 49.5% | 50.5% | -0.9pp | -1.9pp |
| Net Margin | 1.9% | 10.7% | 8.6% | -8.8pp | -6.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.22 | $1.20 | $0.95 | -81.7% | -76.8% |
| Free Cash Flow | $106M | $78M | $105M | 34.8% | 0.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $621M |
| Cost of Revenue | $319M |
| GROSS PROFIT | $302M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $105M |
| General & Administrative | $101M |
| SG&A Expenses | $207M |
| Other Expenses | $80M |
| Operating Expenses | $302M |
| Cost & Expenses | $621M |
| OPERATING INCOME | $80M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$59M |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $24M |
| EBIT | $38M |
| EBITDA | $62M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $621M |
| Cost of Revenue | $319M |
| GROSS PROFIT | $302M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $105M |
| General & Administrative | $101M |
| SG&A Expenses | $207M |
| Other Expenses | $80M |
| Operating Expenses | $302M |
| Cost & Expenses | $621M |
| OPERATING INCOME | $80M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$59M |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $24M |
| EBIT | $38M |
| EBITDA | $62M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $24M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$400.0K |
| Other Non-Cash Items | $20M |
| Change in Working Capital | $60M |
| OPERATING CASH FLOW | $120M |
| Capital Expenditure | -$14M |
| Acquisitions (Net) | $100.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14M |
| Net Debt Issuance | -$123M |
| Common Stock Repurchased | -$100.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$122M |
| FREE CASH FLOW | $106M |
| Net Change in Cash | -$25M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $219M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $279M |
| Inventory | $341M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $921M |
| PP&E (Net) | $428M |
| Goodwill | $1.5B |
| Intangible Assets | $1.1B |
| Long-Term Investments | -$151M |
| Tax Assets | $151M |
| Other Non-Current Assets | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.0B |
| TOTAL ASSETS | $3.9B |
| Account Payables | $234M |
| Short-Term Debt | $206M |
| Deferred Revenue | $217M |
| Other Current Liabilities | $222M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $737M |
| Long-Term Debt | $1.1B |
| Deferred Revenue NC | $176M |
| Deferred Tax Liabilities | $151M |
| Other Non-Current Liabilities | $235M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.2B |
| Common Stock | $700.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.6B |
| Retained Earnings | $1.0B |
| Treasury Stock | -$822M |
| Accum. Other Comp. Income | -$136M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.7B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.9B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $1.1B |