| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $76M | $8M | $13M | 910.9% | 491.3% |
| Op. Income | $54M | -$13M | -$3M | 513.6% | 1852.0% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | 48.1% | -112.2% | -14.0% | 160.3pp | 62.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.86 | $-0.44 | $-0.09 | 522.7% | 2064.1% |
| Free Cash Flow | $57M | -$6M | -$3M | 1130.7% | 2346.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $76M |
| R&D Expenses | $17M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | $54M |
| Interest Income | $783.0K |
| Interest Expense | $9.0K |
| Other Income/Expenses | $660.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $55M |
| Income Tax Expense | $18M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $564.0K |
| EBIT | $54M |
| EBITDA | $55M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $76M |
| R&D Expenses | $17M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | $54M |
| Interest Income | $783.0K |
| Interest Expense | $9.0K |
| Other Income/Expenses | $660.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $55M |
| Income Tax Expense | $18M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $564.0K |
| EBIT | $54M |
| EBITDA | $55M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $37M |
| Depreciation & Amortization | $564.0K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $8M |
| Other Non-Cash Items | -$350.0K |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | $57M |
| Capital Expenditure | -$234.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$65M |
| Sales/Maturities of Investments | $50M |
| Other Investing Activities | -$15M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | -$19.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | $57M |
| Net Change in Cash | $43M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $66M |
| Short-Term Investments | $158M |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $238M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $70M |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $608.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $89M |
| TOTAL ASSETS | $327M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $21M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $15.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $25M |
| Common Stock | $191.0K |
| Additional Paid-In Capital | $256M |
| Retained Earnings | $45M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$112.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $302M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $302M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $327M |
| Total Debt | $458.0K |
| Net Debt | -$65M |