| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $693M | — | $629M | — | 10.2% |
| Op. Income | $66M | — | $56M | — | 17.5% |
| Gross Margin | 17.6% | — | 16.3% | — | 1.3pp |
| Net Margin | 7.0% | — | 7.4% | — | -0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.86 | — | $0.82 | — | 4.9% |
| Free Cash Flow | $52M | — | $79M | — | -34.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $693M |
| Cost of Revenue | $571M |
| GROSS PROFIT | $122M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $42M |
| SG&A Expenses | $42M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $57M |
| Cost & Expenses | $628M |
| OPERATING INCOME | $66M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $406.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $66M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $49M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $68M |
| EBITDA | $82M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $693M |
| Cost of Revenue | $571M |
| GROSS PROFIT | $122M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $42M |
| SG&A Expenses | $42M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $57M |
| Cost & Expenses | $628M |
| OPERATING INCOME | $66M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $406.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $66M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $49M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $68M |
| EBITDA | $82M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $49M |
| Depreciation & Amortization | $15M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$25M |
| Other Non-Cash Items | $240.0K |
| Change in Working Capital | $28M |
| OPERATING CASH FLOW | $71M |
| Capital Expenditure | -$19M |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | -$6M |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | -$92M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$116M |
| Net Debt Issuance | $13M |
| Common Stock Repurchased | -$10M |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | $52M |
| Net Change in Cash | -$42M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $262M |
| Short-Term Investments | $14M |
| Net Receivables | $329M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $30M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $640M |
| PP&E (Net) | $2.0B |
| Goodwill | $60M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $33M |
| Other Non-Current Assets | $84M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.2B |
| TOTAL ASSETS | $2.9B |
| Account Payables | $58M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $523M |
| Long-Term Debt | $153M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $96M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.8B |
| Common Stock | $58.0K |
| Additional Paid-In Capital | $370M |
| Retained Earnings | $734M |
| Treasury Stock | -$83M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.0B |
| Minority Interest | $946.0K |
| TOTAL EQUITY | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.9B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $1.0B |