| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $210M | $180M | $92M | 16.6% | 127.6% |
| Op. Income | $44M | $34M | $5M | 31.9% | 788.3% |
| Gross Margin | 37.1% | 35.9% | 30.5% | 1.1pp | 6.6pp |
| Net Margin | 55.5% | 17.3% | 0.8% | 38.3pp | 54.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.88 | $0.23 | $0.01 | 282.6% | 8700.0% |
| Free Cash Flow | $95M | $769.0K | $108.0K | 12234.3% | 87725.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $210M |
| Cost of Revenue | $132M |
| GROSS PROFIT | $78M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $166M |
| OPERATING INCOME | $44M |
| Interest Income | $815.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$21.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | -$72M |
| Net Income from Continuing Ops | $117M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $117M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $117M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $47M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $210M |
| Cost of Revenue | $132M |
| GROSS PROFIT | $78M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $166M |
| OPERATING INCOME | $44M |
| Interest Income | $815.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$21.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | -$72M |
| Net Income from Continuing Ops | $117M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $117M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $117M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $47M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $117M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$73M |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | $47M |
| OPERATING CASH FLOW | $102M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | $6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $95M |
| Net Change in Cash | $93M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $251M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $145M |
| Inventory | $32M |
| Other Current Assets | $45M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $500M |
| PP&E (Net) | $39M |
| Goodwill | $25M |
| Intangible Assets | $31M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $75M |
| Other Non-Current Assets | $45M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $214M |
| TOTAL ASSETS | $713M |
| Account Payables | $57M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $82M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $199M |
| Long-Term Debt | $103M |
| Deferred Revenue NC | $100M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $39M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $242M |
| TOTAL LIABILITIES | $441M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $458M |
| Retained Earnings | -$185M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$923.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $272M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $272M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $713M |
| Total Debt | $109M |
| Net Debt | -$143M |