| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $381M | $303M | $551M | 25.5% | -30.9% |
| Op. Income | $50M | $2M | $118M | 2667.5% | -57.8% |
| Gross Margin | 46.8% | 45.2% | 47.5% | 1.6pp | -0.8pp |
| Net Margin | 12.0% | 3.6% | 20.7% | 8.4pp | -8.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.33 | $0.08 | $0.80 | 314.6% | -58.8% |
| Free Cash Flow | $162M | $117M | $122M | 37.6% | 32.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $381M |
| Cost of Revenue | $203M |
| GROSS PROFIT | $178M |
| R&D Expenses | $48M |
| Selling & Marketing | $50M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $80M |
| Other Expenses | $677.0K |
| Operating Expenses | $128M |
| Cost & Expenses | $331M |
| OPERATING INCOME | $50M |
| Interest Income | $20M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $955.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $51M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $46M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $46M |
| Net Income Deductions | -$618.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $46M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $53M |
| EBITDA | $73M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $381M |
| Cost of Revenue | $203M |
| GROSS PROFIT | $178M |
| R&D Expenses | $48M |
| Selling & Marketing | $50M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $80M |
| Other Expenses | $677.0K |
| Operating Expenses | $128M |
| Cost & Expenses | $331M |
| OPERATING INCOME | $50M |
| Interest Income | $20M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $955.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $51M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $46M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $46M |
| Net Income Deductions | -$618.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $46M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $53M |
| EBITDA | $73M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $46M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $46M |
| Deferred Income Tax | -$5M |
| Other Non-Cash Items | $20M |
| Change in Working Capital | $43M |
| OPERATING CASH FLOW | $170M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$319M |
| Sales/Maturities of Investments | $215M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$112M |
| Net Debt Issuance | -$5.0K |
| Common Stock Repurchased | -$50M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$56M |
| FREE CASH FLOW | $162M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $256M |
| Short-Term Investments | $1.5B |
| Net Receivables | $232M |
| Inventory | $159M |
| Other Current Assets | $43M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.4B |
| PP&E (Net) | $177M |
| Goodwill | $214M |
| Intangible Assets | $51M |
| Long-Term Investments | $196M |
| Tax Assets | $276M |
| Other Non-Current Assets | -$11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $903M |
| TOTAL ASSETS | $3.3B |
| Account Payables | $112M |
| Short-Term Debt | $100M |
| Deferred Revenue | $130M |
| Other Current Liabilities | $205M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $567M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $354M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $185M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.8B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.3B |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | -$105M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $931M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $931M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.3B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $1.1B |