| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $711M | $726M | $530M | -2.1% | 34.1% |
| Op. Income | $170M | $168M | $94M | 1.6% | 81.1% |
| Gross Margin | 45.5% | 45.0% | 41.3% | 0.5pp | 4.2pp |
| Net Margin | 22.1% | 20.2% | 14.5% | 1.9pp | 7.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.09 | $1.02 | $0.54 | 6.9% | 101.9% |
| Free Cash Flow | $225M | $224M | $192M | 0.7% | 17.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $711M |
| Cost of Revenue | $388M |
| GROSS PROFIT | $323M |
| R&D Expenses | $60M |
| Selling & Marketing | $58M |
| General & Administrative | $34M |
| SG&A Expenses | $93M |
| Other Expenses | $177.0K |
| Operating Expenses | $153M |
| Cost & Expenses | $541M |
| OPERATING INCOME | $170M |
| Interest Income | $17M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $14M |
| INCOME BEFORE TAX | $185M |
| Income Tax Expense | $27M |
| Net Income from Continuing Ops | $157M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $157M |
| Net Income Deductions | -$2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $159M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $187M |
| EBITDA | $205M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $711M |
| Cost of Revenue | $388M |
| GROSS PROFIT | $323M |
| R&D Expenses | $60M |
| Selling & Marketing | $58M |
| General & Administrative | $34M |
| SG&A Expenses | $93M |
| Other Expenses | $177.0K |
| Operating Expenses | $153M |
| Cost & Expenses | $541M |
| OPERATING INCOME | $170M |
| Interest Income | $17M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $14M |
| INCOME BEFORE TAX | $185M |
| Income Tax Expense | $27M |
| Net Income from Continuing Ops | $157M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $157M |
| Net Income Deductions | -$2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $159M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $187M |
| EBITDA | $205M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $157M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $54M |
| Deferred Income Tax | -$11M |
| Other Non-Cash Items | -$9M |
| Change in Working Capital | $60M |
| OPERATING CASH FLOW | $269M |
| Capital Expenditure | -$44M |
| Acquisitions (Net) | $20M |
| Purchases of Investments | -$578M |
| Sales/Maturities of Investments | $557M |
| Other Investing Activities | -$20M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$64M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$200M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$12M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$212M |
| FREE CASH FLOW | $225M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $279M |
| Short-Term Investments | $1.5B |
| Net Receivables | $558M |
| Inventory | $166M |
| Other Current Assets | $36M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.6B |
| PP&E (Net) | $175M |
| Goodwill | $214M |
| Intangible Assets | $86M |
| Long-Term Investments | $183M |
| Tax Assets | $235M |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $905M |
| TOTAL ASSETS | $3.5B |
| Account Payables | $79M |
| Short-Term Debt | $99M |
| Deferred Revenue | $109M |
| Other Current Liabilities | $360M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $744M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $354M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $174M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.5B |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $858M |
| Retained Earnings | $190M |
| Treasury Stock | -$68M |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $973M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $973M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.5B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $1.0B |