| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$3M | -$4M | -$7M | 24.4% | 55.1% |
| EPS (Diluted) | $-0.16 | $-0.22 | $-0.37 | 27.3% | 56.8% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$5M | -$7M | 60.2% | 74.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $160.0K |
| GROSS PROFIT | -$160.0K |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $987.0K |
| SG&A Expenses | $987.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $110.0K |
| Other Income/Expenses | -$110.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $160.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $160.0K |
| Stock-Based Compensation | $388.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $181.0K |
| Change in Working Capital | $570.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$16.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$10M |
| Sales/Maturities of Investments | $9M |
| Other Investing Activities | $34.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$794.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $40.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $22M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $113.0K |
| Other Current Assets | $228.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $29M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $92.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $32M |
| Account Payables | $303.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $291.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $499.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $144M |
| Retained Earnings | -$119M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $29M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $29M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $32M |
| Total Debt | $835.0K |
| Net Debt | -$3M |