| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $815.5K | — | — | — | — |
| Op. Income | -$1M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 23.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | -68.2% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$3M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $815.5K |
| Cost of Revenue | $627.5K |
| GROSS PROFIT | $188.0K |
| R&D Expenses | $50.0K |
| Selling & Marketing | $108.3K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $123.3K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $971.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | -$502.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$156.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$555.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$156.7K |
| D&A | $20.7K |
| EBIT | -$298.2K |
| EBITDA | -$292.4K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$555.9K |
| Depreciation & Amortization | $20.7K |
| Stock-Based Compensation | $160.6K |
| Deferred Income Tax | -$502.2K |
| Other Non-Cash Items | -$58.0K |
| Change in Working Capital | $638.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$295.9K |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$41.3K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $38.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$80.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$284.9K |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$3M |