| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.1B | — | — | — | — |
| Op. Income | -$68M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 13.4% | — | — | — | — |
| Net Margin | -10.1% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-1.16 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $819M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.1B |
| Cost of Revenue | $1.8B |
| GROSS PROFIT | $279M |
| R&D Expenses | $17M |
| Selling & Marketing | $72M |
| General & Administrative | $61M |
| SG&A Expenses | $133M |
| Other Expenses | $197M |
| Operating Expenses | $346M |
| Cost & Expenses | $2.2B |
| OPERATING INCOME | -$68M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | -$29M |
| INCOME BEFORE TAX | -$97M |
| Income Tax Expense | $113M |
| Net Income from Continuing Ops | -$209M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$210M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$210M |
| D&A | $71M |
| EBIT | -$68M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$209M |
| Depreciation & Amortization | $71M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $45M |
| Other Non-Cash Items | $68M |
| Change in Working Capital | $1.0B |
| OPERATING CASH FLOW | $1.0B |
| Capital Expenditure | -$191M |
| Acquisitions (Net) | -$200.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $471M |
| Other Investing Activities | -$91M |
| NET CASH FROM INVESTING | $280M |
| Net Debt Issuance | -$134M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $600.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$134M |
| FREE CASH FLOW | $819M |
| Net Change in Cash | $1.2B |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $855M |
| Short-Term Investments | $410M |
| Net Receivables | $706M |
| Inventory | $1.3B |
| Other Current Assets | $5.3B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8.6B |
| PP&E (Net) | $1.0B |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $884M |
| Long-Term Investments | $23M |
| Tax Assets | $700.0K |
| Other Non-Current Assets | $77M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.0B |
| TOTAL ASSETS | $10.6B |
| Account Payables | $358M |
| Short-Term Debt | $19M |
| Deferred Revenue | $651M |
| Other Current Liabilities | $5.1B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6.4B |
| Long-Term Debt | $90M |
| Deferred Revenue NC | $50M |
| Deferred Tax Liabilities | $272M |
| Other Non-Current Liabilities | $126M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $572M |
| TOTAL LIABILITIES | $7.0B |
| Common Stock | $1.6B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | -$27M |
| Accum. Other Comp. Income | $2.0B |
| Other Equity | $37M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.5B |
| Minority Interest | $97M |
| TOTAL EQUITY | $3.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10.6B |
| Total Debt | $147M |
| Net Debt | -$708M |