| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $287M | $277M | $277M | 3.6% | 3.6% |
| Op. Income | $39M | $47M | $56M | -17.3% | -29.5% |
| Gross Margin | 64.1% | 67.0% | 68.5% | -2.9pp | -4.4pp |
| Net Margin | 10.1% | 7.2% | 5.1% | 2.8pp | 5.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.50 | $0.35 | $0.24 | 42.9% | 108.3% |
| Free Cash Flow | $21M | -$16M | -$19M | 232.3% | 211.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $287M |
| Cost of Revenue | $103M |
| GROSS PROFIT | $184M |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $92M |
| Other Expenses | $34M |
| Operating Expenses | $145M |
| Cost & Expenses | $248M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $28M |
| Other Income/Expenses | -$29M |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | -$19M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $38M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $287M |
| Cost of Revenue | $103M |
| GROSS PROFIT | $184M |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $92M |
| Other Expenses | $34M |
| Operating Expenses | $145M |
| Cost & Expenses | $248M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $28M |
| Other Income/Expenses | -$29M |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | -$19M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $38M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $29M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$23M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$300.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $24M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$500.0K |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$12M |
| FREE CASH FLOW | $21M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $300M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $125M |
| Inventory | $153M |
| Other Current Assets | $69M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $710M |
| PP&E (Net) | $315M |
| Goodwill | $16M |
| Intangible Assets | $9M |
| Long-Term Investments | -$172M |
| Tax Assets | $172M |
| Other Non-Current Assets | $151M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $490M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $53M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $28M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $310M |
| Long-Term Debt | $1.6B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.0B |
| Common Stock | $600.0K |
| Additional Paid-In Capital | $40M |
| Retained Earnings | -$510M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$300M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$770M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$770M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $1.7B |
| Net Debt | $1.3B |