| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $277M | $276M | $275M | 0.5% | 0.9% |
| Op. Income | $56M | $89M | $99M | -37.4% | -43.8% |
| Gross Margin | 68.5% | 68.5% | 69.7% | 0.0pp | -1.2pp |
| Net Margin | 5.1% | 12.8% | 29.0% | -7.7pp | -23.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.24 | $0.62 | $1.38 | -61.3% | -82.6% |
| Free Cash Flow | -$19M | $56M | $177M | -133.8% | -110.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $277M |
| Cost of Revenue | $87M |
| GROSS PROFIT | $190M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $85M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $134M |
| Cost & Expenses | $222M |
| OPERATING INCOME | $56M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | -$31M |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $51M |
| EBITDA | $59M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $277M |
| Cost of Revenue | $87M |
| GROSS PROFIT | $190M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $85M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $134M |
| Cost & Expenses | $222M |
| OPERATING INCOME | $56M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | -$31M |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $51M |
| EBITDA | $59M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | -$200.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$44M |
| OPERATING CASH FLOW | -$13M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$200.0K |
| Common Dividends Paid | -$17M |
| Other Financing Activities | -$200.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$21M |
| FREE CASH FLOW | -$19M |
| Net Change in Cash | -$39M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $346M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $19M |
| Inventory | $158M |
| Other Current Assets | $233M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $756M |
| PP&E (Net) | $314M |
| Goodwill | $16M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | -$116M |
| Tax Assets | $116M |
| Other Non-Current Assets | $116M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $454M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $53M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $256M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $358M |
| Long-Term Debt | $1.6B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $47M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.0B |
| Common Stock | $600.0K |
| Additional Paid-In Capital | $18M |
| Retained Earnings | -$545M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$296M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$823M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$823M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $1.6B |
| Net Debt | $1.3B |