| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | — | $6M | — | -1.4% |
| Op. Income | $740.0K | — | $702.0K | — | 5.4% |
| Gross Margin | 57.3% | — | 59.8% | — | -2.6pp |
| Net Margin | 9.0% | — | 8.5% | — | 0.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.16 | — | $0.15 | — | 6.7% |
| Free Cash Flow | $227.0K | — | $580.0K | — | -60.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $437.0K |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $956.0K |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $740.0K |
| Interest Income | $6.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $69.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $809.0K |
| Income Tax Expense | $211.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $598.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$50.0K |
| NET INCOME | $548.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $548.0K |
| D&A | $57.0K |
| EBIT | $740.0K |
| EBITDA | $797.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $437.0K |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $956.0K |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $740.0K |
| Interest Income | $6.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $69.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $809.0K |
| Income Tax Expense | $211.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $598.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$50.0K |
| NET INCOME | $548.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $548.0K |
| D&A | $57.0K |
| EBIT | $740.0K |
| EBITDA | $797.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $548.0K |
| Depreciation & Amortization | $57.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $14.0K |
| Other Non-Cash Items | $548.0K |
| Change in Working Capital | -$252.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $309.0K |
| Capital Expenditure | -$82.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $10M |
| Other Investing Activities | -$14.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$543.0K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$522.0K |
| FREE CASH FLOW | $227.0K |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $748.0K |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $116.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | -$1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $12M |
| Account Payables | $110.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $324.0K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $339.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | $7M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $10M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $10M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$5M |