| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | — | $5M | — | 17.4% |
| Op. Income | $682.0K | — | $3.0K | — | 22633.3% |
| Gross Margin | 64.2% | — | 61.0% | — | 3.2pp |
| Net Margin | 30.0% | — | 15.5% | — | 14.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.51 | — | $0.23 | — | 121.7% |
| Free Cash Flow | $172.0K | — | -$183.0K | — | 194.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $567.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $682.0K |
| Interest Income | $292.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $76.0K |
| EBIT | $682.0K |
| EBITDA | $758.0K |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $567.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $682.0K |
| Interest Income | $292.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $76.0K |
| EBIT | $682.0K |
| EBITDA | $758.0K |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $76.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $60.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $85.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $178.0K |
| Capital Expenditure | -$6.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $172.0K |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $5M |
| Net Receivables | $597.0K |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $75.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $13M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | -$2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $139.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $65.0K |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $335.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1M |
| Retained Earnings | $6M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$5M |