| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $29M | $15M | $22M | 100.6% | 34.1% |
| Op. Income | -$573.0K | -$6M | -$1M | 90.2% | 60.2% |
| Gross Margin | 90.8% | 84.1% | 85.9% | 6.8pp | 5.0pp |
| Net Margin | -1.4% | -19.0% | -6.3% | 17.5pp | 4.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $-0.12 | $-0.10 | 86.3% | 83.5% |
| Free Cash Flow | -$3M | $341.0K | -$9M | -1104.7% | 62.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $24M |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | -$573.0K |
| Interest Income | $108.0K |
| Interest Expense | $17.0K |
| Other Income/Expenses | $143.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$430.0K |
| Income Tax Expense | -$17.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$413.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$413.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$413.0K |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$413.0K |
| EBITDA | $3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$413.0K |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$25.0K |
| Other Non-Cash Items | $243.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $11.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$169.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $265.0K |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $43M |
| PP&E (Net) | $22M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $370.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $23M |
| TOTAL ASSETS | $66M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $500.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $19M |
| Long-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $112.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $14M |
| TOTAL LIABILITIES | $33M |
| Common Stock | $250.0K |
| Additional Paid-In Capital | $147M |
| Retained Earnings | -$112M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | -$1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $33M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $33M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $66M |
| Total Debt | $15M |
| Net Debt | $4M |