| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $151M | — | $108M | — | 39.4% |
| Op. Income | $18M | — | $147.6K | — | 12203.9% |
| Gross Margin | 31.1% | — | 20.7% | — | 10.5pp |
| Net Margin | 7.2% | — | -1.1% | — | 8.3pp |
| EPS (Diluted) | $1.43 | — | $-0.17 | — | 941.2% |
| Free Cash Flow | $12M | — | -$3M | — | 497.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $151M |
| Cost of Revenue | $104M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $133M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $784.4K |
| Other Income/Expenses | -$784.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $37M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $151M |
| Cost of Revenue | $104M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $133M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $784.4K |
| Other Income/Expenses | -$784.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $37M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $19M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $34M |
| Capital Expenditure | -$22M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $740.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$21M |
| Net Debt Issuance | -$10M |
| Common Stock Repurchased | -$71 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $181.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$10M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $19M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $42M |
| PP&E (Net) | $58M |
| Goodwill | $201.5K |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $77.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $58M |
| TOTAL ASSETS | $100M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue NC | -$2M |
| Deferred Tax Liabilities | $7M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $14M |
| TOTAL LIABILITIES | $36M |
| Common Stock | $193.5K |
| Additional Paid-In Capital | $28M |
| Retained Earnings | $35M |
| Treasury Stock | -$257.4K |
| Accum. Other Comp. Income | $107.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $64M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $64M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $100M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$9M |