| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $87M | — | $90M | — | -4.0% |
| Op. Income | $12M | — | $13M | — | -6.7% |
| Gross Margin | 35.5% | — | 33.1% | — | 2.4pp |
| Net Margin | 8.0% | — | 8.4% | — | -0.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.94 | — | $1.03 | — | -8.7% |
| Free Cash Flow | $28M | — | $2M | — | 1403.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $87M |
| Cost of Revenue | $56M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $74M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $929.7K |
| Other Income/Expenses | -$929.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $26M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $87M |
| Cost of Revenue | $56M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $74M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $929.7K |
| Other Income/Expenses | -$929.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $26M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $14M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | $605.1K |
| Change in Working Capital | $9M |
| OPERATING CASH FLOW | $34M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $243.5K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $28M |
| Net Change in Cash | $20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $24M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $34M |
| PP&E (Net) | $51M |
| Goodwill | $201.5K |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $49.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $51M |
| TOTAL ASSETS | $85M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $863.8K |
| Other Current Liabilities | $387.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $17M |
| Long-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue NC | -$600.2K |
| Deferred Tax Liabilities | $6M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $17M |
| TOTAL LIABILITIES | $35M |
| Common Stock | $174.4K |
| Additional Paid-In Capital | $27M |
| Retained Earnings | $24M |
| Treasury Stock | -$257.3K |
| Accum. Other Comp. Income | -$50M |
| Other Equity | $50M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $50M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $50M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $85M |
| Total Debt | $17M |
| Net Debt | -$7M |