| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $189M | $189M | $170M | -0.2% | 11.2% |
| Op. Income | $21M | $14M | $26M | 55.8% | -18.0% |
| Gross Margin | 82.3% | 82.5% | 82.6% | -0.2pp | -0.4pp |
| Net Margin | 5.4% | 4.6% | 10.7% | 0.8pp | -5.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $0.05 | $0.10 | 14.3% | -40.0% |
| Free Cash Flow | $39M | $40M | $48M | -2.6% | -19.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $189M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $155M |
| R&D Expenses | $45M |
| Selling & Marketing | $47M |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $74M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $134M |
| Cost & Expenses | $168M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $467.0K |
| Other Income/Expenses | -$566.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $189M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $155M |
| R&D Expenses | $45M |
| Selling & Marketing | $47M |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $74M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $134M |
| Cost & Expenses | $168M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $467.0K |
| Other Income/Expenses | -$566.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $15M |
| Stock-Based Compensation | $27M |
| Deferred Income Tax | $17M |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$22M |
| OPERATING CASH FLOW | $51M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $5M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$53M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $260.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$55M |
| FREE CASH FLOW | $39M |
| Net Change in Cash | -$11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $201M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $218M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $59M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $477M |
| PP&E (Net) | $167M |
| Goodwill | $517M |
| Intangible Assets | $108M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $14M |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $819M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $55M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $120M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $100M |
| TOTAL LIABILITIES | $220M |
| Common Stock | $176.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | $277M |
| Treasury Stock | -$260M |
| Accum. Other Comp. Income | $13M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $103M |
| Net Debt | -$98M |