| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$2M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 0.9% | — | — | — | — |
| Net Margin | -16.2% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.72 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $1M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $102.2K |
| R&D Expenses | $117.4K |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $623.5K |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $1.6K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$44.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $138.2K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $138.2K |
| Stock-Based Compensation | $22.1K |
| Deferred Income Tax | -$229.4K |
| Other Non-Cash Items | $259.6K |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$71.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$71.5K |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $792.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | -$781.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $437.7K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $54.1K |
| Inventory | $185.8K |
| Other Current Assets | $203.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $169.8K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $660.1K |
| Long-Term Investments | $56.5K |
| Tax Assets | -$56.5K |
| Other Non-Current Assets | $56.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $886.4K |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $339.9K |
| Short-Term Debt | $658.1K |
| Deferred Revenue | $58.5K |
| Other Current Liabilities | $940.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $672 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $671 |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $2.5K |
| Additional Paid-In Capital | $32M |
| Retained Earnings | -$30M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $266.6K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | -$70.7K |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $775.4K |
| Net Debt | $337.7K |