| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $150 | $30 | $72 | 400.0% | 108.3% |
| Op. Income | -$442.7K | -$529.1K | -$718.4K | 16.3% | 38.4% |
| Gross Margin | -18130.7% | -76316.7% | -11788.9% | 58186.0pp | -6341.8pp |
| Net Margin | -294558.7% | -1759243.3% | -1543208.3% | 1464684.7pp | 1248649.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.06 | $-0.06 | $-0.12 | 0.0% | 50.0% |
| Free Cash Flow | -$379.1K | -$352.5K | -$560.7K | -7.6% | 32.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $150 |
| Cost of Revenue | $27.3K |
| GROSS PROFIT | -$27.2K |
| R&D Expenses | $49.9K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $365.6K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $415.5K |
| Cost & Expenses | $442.8K |
| OPERATING INCOME | -$442.7K |
| Interest Income | $859 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $859 |
| INCOME BEFORE TAX | -$441.8K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$441.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$441.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$464.8K |
| D&A | $27.3K |
| EBIT | -$441.8K |
| EBITDA | -$414.5K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$441.8K |
| Depreciation & Amortization | $27.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $10.6K |
| Change in Working Capital | $26.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$377.9K |
| Capital Expenditure | -$1.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$50.4K |
| Net Debt Issuance | $140.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $140.0K |
| FREE CASH FLOW | -$379.1K |
| Net Change in Cash | -$288.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $110.2K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $162.3K |
| PP&E (Net) | $5.9K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $253.3K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $259.2K |
| TOTAL ASSETS | $421.5K |
| Account Payables | $93.5K |
| Short-Term Debt | $140.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $233.5K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $233.5K |
| Common Stock | $7.8K |
| Additional Paid-In Capital | $7M |
| Retained Earnings | -$7M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $188.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $188.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $421.5K |
| Total Debt | $140.0K |
| Net Debt | $29.8K |