| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $580 | $1.8K | $1.4K | -67.2% | -58.5% |
| Op. Income | -$708.3K | -$720.3K | -$270.7K | 1.7% | -161.6% |
| Gross Margin | -881.0% | -42.5% | 61.4% | -838.5pp | -942.4pp |
| Net Margin | -158954.3% | -51344.1% | -19680.8% | -107610.2pp | -139273.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.10 | $-0.10 | $-0.03 | -0.7% | -233.3% |
| Free Cash Flow | -$749.6K | -$607.7K | -$251.9K | -23.3% | -197.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $580 |
| Cost of Revenue | $5.7K |
| GROSS PROFIT | -$5.1K |
| R&D Expenses | $192.1K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $511.1K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $703.2K |
| Cost & Expenses | $708.9K |
| OPERATING INCOME | -$708.3K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $22.9K |
| Other Income/Expenses | -$213.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$921.9K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$921.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$921.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$924.4K |
| D&A | $5.7K |
| EBIT | -$899.1K |
| EBITDA | -$893.4K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$921.9K |
| Depreciation & Amortization | $5.7K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $14.1K |
| Change in Working Capital | $157.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$744.5K |
| Capital Expenditure | -$5.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$26.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $635.3K |
| FREE CASH FLOW | -$749.6K |
| Net Change in Cash | -$135.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $393.1K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $446.7K |
| PP&E (Net) | $6.4K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $66.3K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $72.7K |
| TOTAL ASSETS | $519.4K |
| Account Payables | $64.1K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $685.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $749.2K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $749.2K |
| Common Stock | $7.3K |
| Additional Paid-In Capital | $4M |
| Retained Earnings | -$4M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$229.8K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$229.8K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $519.4K |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$393.1K |