| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $436M | $418M | $365M | 4.3% | 19.5% |
| Op. Income | $47M | $47M | $36M | 0.9% | 32.9% |
| Gross Margin | 81.1% | 81.4% | 81.4% | -0.3pp | -0.3pp |
| Net Margin | 82.9% | 10.5% | 11.7% | 72.4pp | 71.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.19 | $0.15 | $0.14 | 693.3% | 750.0% |
| Free Cash Flow | $38M | $20M | $67M | 86.6% | -44.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $436M |
| Cost of Revenue | $83M |
| GROSS PROFIT | $354M |
| R&D Expenses | $98M |
| Selling & Marketing | $154M |
| General & Administrative | $49M |
| SG&A Expenses | $204M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $306M |
| Cost & Expenses | $389M |
| OPERATING INCOME | $47M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | $57M |
| Income Tax Expense | -$305M |
| Net Income from Continuing Ops | $362M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $362M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $362M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $47M |
| EBITDA | $61M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $436M |
| Cost of Revenue | $83M |
| GROSS PROFIT | $354M |
| R&D Expenses | $98M |
| Selling & Marketing | $154M |
| General & Administrative | $49M |
| SG&A Expenses | $204M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $306M |
| Cost & Expenses | $389M |
| OPERATING INCOME | $47M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | $57M |
| Income Tax Expense | -$305M |
| Net Income from Continuing Ops | $362M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $362M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $362M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $47M |
| EBITDA | $61M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $362M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $72M |
| Deferred Income Tax | -$340M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$66M |
| OPERATING CASH FLOW | $42M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$28M |
| Sales/Maturities of Investments | $28M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$40M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$27M |
| FREE CASH FLOW | $38M |
| Net Change in Cash | $305.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $907M |
| Short-Term Investments | $100M |
| Net Receivables | $392M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $103M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.6B |
| PP&E (Net) | $116M |
| Goodwill | $1.3B |
| Intangible Assets | $23M |
| Long-Term Investments | $46M |
| Tax Assets | $515M |
| Other Non-Current Assets | $124M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.2B |
| TOTAL ASSETS | $3.7B |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $813M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $55M |
| Deferred Tax Liabilities | $563.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $133M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $299.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.3B |
| Retained Earnings | $246M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$33M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.7B |
| Total Debt | $75M |
| Net Debt | -$832M |