| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $365M | $352M | $297M | 3.8% | 22.7% |
| Op. Income | $36M | $35M | $34M | 1.3% | 5.4% |
| Gross Margin | 81.4% | 81.7% | 81.2% | -0.3pp | 0.2pp |
| Net Margin | 11.7% | 10.2% | 5.1% | 1.5pp | 6.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.14 | $0.12 | $0.05 | 16.7% | 180.0% |
| Free Cash Flow | $67M | $34M | $58M | 97.4% | 17.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $365M |
| Cost of Revenue | $68M |
| GROSS PROFIT | $297M |
| R&D Expenses | $80M |
| Selling & Marketing | $133M |
| General & Administrative | $43M |
| SG&A Expenses | $176M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $262M |
| Cost & Expenses | $329M |
| OPERATING INCOME | $36M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $42M |
| Income Tax Expense | -$267.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $43M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $36M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $365M |
| Cost of Revenue | $68M |
| GROSS PROFIT | $297M |
| R&D Expenses | $80M |
| Selling & Marketing | $133M |
| General & Administrative | $43M |
| SG&A Expenses | $176M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $262M |
| Cost & Expenses | $329M |
| OPERATING INCOME | $36M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $42M |
| Income Tax Expense | -$267.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $43M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $36M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $43M |
| Depreciation & Amortization | $14M |
| Stock-Based Compensation | $55M |
| Deferred Income Tax | -$14M |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$25M |
| OPERATING CASH FLOW | $76M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $94.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $17M |
| FREE CASH FLOW | $67M |
| Net Change in Cash | $81M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $783M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $362M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $90M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $115M |
| Goodwill | $1.3B |
| Intangible Assets | $54M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $129M |
| Other Non-Current Assets | $101M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.7B |
| TOTAL ASSETS | $3.0B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $757M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $959M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $39M |
| Deferred Tax Liabilities | $321.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $127M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $296.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.2B |
| Retained Earnings | -$237M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$36M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.9B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.0B |
| Total Debt | $74M |
| Net Debt | -$708M |