| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $279M | $267M | $226M | 4.5% | 23.4% |
| Op. Income | $20M | $19M | $21M | 6.8% | -4.0% |
| Gross Margin | 80.1% | 80.6% | 81.6% | -0.6pp | -1.5pp |
| Net Margin | 3.8% | 0.8% | 10.4% | 3.0pp | -6.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | $0.01 | $0.08 | 395.9% | -54.8% |
| Free Cash Flow | $25M | $136M | $14M | -81.6% | 83.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $279M |
| Cost of Revenue | $56M |
| GROSS PROFIT | $224M |
| R&D Expenses | $52M |
| Selling & Marketing | $105M |
| General & Administrative | $40M |
| SG&A Expenses | $145M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $203M |
| Cost & Expenses | $259M |
| OPERATING INCOME | $20M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $513.0K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $279M |
| Cost of Revenue | $56M |
| GROSS PROFIT | $224M |
| R&D Expenses | $52M |
| Selling & Marketing | $105M |
| General & Administrative | $40M |
| SG&A Expenses | $145M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $203M |
| Cost & Expenses | $259M |
| OPERATING INCOME | $20M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $513.0K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $41M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$37M |
| OPERATING CASH FLOW | $29M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | -$30M |
| Common Stock Repurchased | -$4.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$27M |
| FREE CASH FLOW | $25M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $563M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $186M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $63M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $851M |
| PP&E (Net) | $107M |
| Goodwill | $1.3B |
| Intangible Assets | $84M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $25M |
| Other Non-Current Assets | $75M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.6B |
| TOTAL ASSETS | $2.4B |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $561M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $709M |
| Long-Term Debt | $215M |
| Deferred Revenue NC | $17M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $311M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.0B |
| Common Stock | $288.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.9B |
| Retained Earnings | -$449M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$24M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.4B |
| Total Debt | $282M |
| Net Debt | -$281M |