| Metric | Q4 2010 | Q3 2010 | Q4 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $38M | — | $64M | — | -41.0% |
| Op. Income | $3M | — | $1M | — | 198.7% |
| Gross Margin | 16.2% | — | 16.7% | — | -0.4pp |
| Net Margin | -3.6% | — | 2.4% | — | -6.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | — | $0.10 | — | -184.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $32M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | -$8M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $143.0K |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $44M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$682.0K |
| Income Tax Expense | $690.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $35M |
| Short-Term Investments | $6M |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $16M |
| Other Current Assets | $556.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $73M |
| PP&E (Net) | $61M |
| Goodwill | $392.0K |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | -$70.0K |
| Tax Assets | $70.0K |
| Other Non-Current Assets | $70.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $61M |
| TOTAL ASSETS | $134M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $70.0K |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $340.0K |
| Other Non-Current Liabilities | -$340.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $51M |
| Additional Paid-In Capital | $59M |
| Retained Earnings | $57M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $121M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $121M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $134M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$35M |