| Metric | Q4 2008 | Q3 2008 | Q4 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $38M | — | $69M | — | -44.6% |
| Op. Income | $5M | — | $6M | — | -23.1% |
| Gross Margin | 31.2% | — | 20.1% | — | 11.0pp |
| Net Margin | 10.2% | — | 7.4% | — | 2.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.25 | — | $0.34 | — | -26.5% |
| Free Cash Flow | $8M | — | $13M | — | -37.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | -$14M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $34M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $59.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | -$300.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | -$14M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $34M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $59.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | -$300.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $820.0K |
| Deferred Income Tax | -$293.0K |
| Other Non-Cash Items | $861.0K |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $336.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23M |
| Short-Term Investments | $116.0K |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $26M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $74M |
| PP&E (Net) | $66M |
| Goodwill | $391.0K |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | -$230.0K |
| Tax Assets | $230.0K |
| Other Non-Current Assets | $230.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $67M |
| TOTAL ASSETS | $140M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $230.0K |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $19M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $13M |
| TOTAL LIABILITIES | $19M |
| Common Stock | $50M |
| Additional Paid-In Capital | $8M |
| Retained Earnings | $60M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $4M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $121M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $121M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $140M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$23M |