| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $116M | $112M | $99M | 3.6% | 17.8% |
| Op. Income | $31M | $26M | $23M | 17.6% | 30.8% |
| Gross Margin | 76.1% | 76.1% | 75.9% | 0.0pp | 0.2pp |
| Net Margin | 19.9% | 17.1% | 18.6% | 2.8pp | 1.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.27 | $0.22 | $0.21 | 22.7% | 28.6% |
| Free Cash Flow | $43M | $45M | $39M | -3.9% | 9.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $116M |
| Cost of Revenue | $28M |
| GROSS PROFIT | $89M |
| R&D Expenses | $17M |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $86M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $278.0K |
| Other Income/Expenses | -$125.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $47M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $116M |
| Cost of Revenue | $28M |
| GROSS PROFIT | $89M |
| R&D Expenses | $17M |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $86M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $278.0K |
| Other Income/Expenses | -$125.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $47M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $23M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | -$17.0K |
| Change in Working Capital | -$260.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $44M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$43M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$45M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$66.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $322.0K |
| FREE CASH FLOW | $43M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $212M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $45M |
| Inventory | $806.0K |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $292M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $630M |
| Intangible Assets | $240M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $14M |
| Other Non-Current Assets | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $923M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $62M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $149M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $968.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $37M |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $52M |
| TOTAL LIABILITIES | $201M |
| Common Stock | $537M |
| Additional Paid-In Capital | $476M |
| Retained Earnings | $26M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$24M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | -$202M |