| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$407.8K | -$1M | -$2M | 67.2% | 72.8% |
| EPS (Diluted) | $-0.10 | $-0.32 | $-0.41 | 70.5% | 76.8% |
| Free Cash Flow | -$588.3K | -$600.8K | -$1M | 2.1% | 46.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $76.9K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $265.7K |
| SG&A Expenses | $265.7K |
| Other Expenses | $65.2K |
| Operating Expenses | $407.8K |
| Cost & Expenses | $407.8K |
| OPERATING INCOME | -$407.8K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$11.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$419.6K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$419.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$419.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$419.6K |
| D&A | $13.2K |
| EBIT | -$407.8K |
| EBITDA | -$394.6K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$419.6K |
| Depreciation & Amortization | $13.2K |
| Stock-Based Compensation | $165.6K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3.1K |
| Change in Working Capital | -$350.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$588.3K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$16.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$16.0K |
| FREE CASH FLOW | -$588.3K |
| Net Change in Cash | -$606.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $404.3K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $22.1K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $22.1K |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $585.4K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $618.1K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $618.1K |
| Common Stock | $26M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$25M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $607.9K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $25.4K |
| Net Debt | -$4M |