| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $4M | $7M | 2.8% | -46.9% |
| Op. Income | $14M | $16M | $9M | -8.6% | 57.8% |
| Gross Margin | 34.2% | 17.3% | 58.1% | 16.9pp | -23.9pp |
| Net Margin | -395.0% | -447.2% | -185.3% | 52.1pp | -209.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.44 | $-0.49 | $-0.49 | 10.2% | 10.2% |
| Free Cash Flow | -$7M | -$9M | -$8M | 16.8% | 7.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | -$27M |
| Operating Expenses | -$13M |
| Cost & Expenses | -$11M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $470.0K |
| Interest Expense | $557.0K |
| Other Income/Expenses | -$28M |
| INCOME BEFORE TAX | -$14M |
| Income Tax Expense | $64.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$14M |
| EBITDA | -$13M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$979.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$83.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$83.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $37M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $292.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $47M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $42M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $6.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $143.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $49M |
| TOTAL ASSETS | $96M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $997.0K |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $25M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $276.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $26M |
| TOTAL LIABILITIES | $38M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $408M |
| Retained Earnings | -$349M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $58M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $58M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $96M |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | -$7M |