| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $6M | $4M | 18.7% | 111.0% |
| Op. Income | $12M | $16M | $16M | -25.7% | -22.6% |
| Gross Margin | 70.3% | 63.8% | 17.3% | 6.6pp | 53.0pp |
| Net Margin | -166.1% | -217.6% | -447.2% | 51.5pp | 281.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.36 | $-0.08 | $-0.49 | 525.5% | 173.5% |
| Free Cash Flow | -$7M | -$11M | -$9M | 35.1% | 17.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | -$23M |
| Operating Expenses | -$7M |
| Cost & Expenses | -$5M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $226.0K |
| Interest Expense | $29.0K |
| Other Income/Expenses | -$24M |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | -$13.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$12M |
| Net Income Deductions | -$1 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | -$10M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$12M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$496.0K |
| Change in Working Capital | $555.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$32.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$32.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $863.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $30M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $57M |
| Intangible Assets | $20M |
| Long-Term Investments | $6.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $108.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $80M |
| TOTAL ASSETS | $110M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $19M |
| Long-Term Debt | $20M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $33M |
| TOTAL LIABILITIES | $51M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $437M |
| Retained Earnings | -$378M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $59M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $59M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $110M |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | $15M |